Řidiči, kteří jezdí městemVeltrusy jako na závodní dráze, mají smůlu. Mohou je totiž lapit místní strážníci. Městská policie působí ve Veltrusích už druhý týden. Podle starosty Bronislava Havlína byly právě četné dopravní přestupky hlavním podnětem k založení městské policie.

Tým strážníků spolu s vojkovickými policisty už měřil rychlost aut jedoucích směrem od letního kina k náměstí. Rychlost některých z nich přesáhla sedmdesát kilometrů v hodině – podle zkušeností místních lidí tam přitom vozy jezdívají i rychleji. „Hledáme řešení, jak tam docílit snížení rychlosti,“ řekl starosta s tím, že nejrychlejším a nejlevnějším řešením by byly zpomalovací retardéry.

Druhým krizovým místem ve Veltrusích, kde řidiči kašlou na stanovenou padesátku, je křižovatka u kláštera. Než tam bude kruhový objezd, jehož stavbu už kraj připravuje, mohou to změnit právě jen strážníci. Přes křižovatku přitom přecházejí lidé cestou ze čtvrti u kláštera do města. V době, kdy byl v době rekonstrukce zavřený most, si zvykli přebíhat křižovatku i školáci. Nechce se jim až ke přechodu, který ale také není příliš bezpečný. Je totiž těsně před cedulí, kde už auta většinou nabírají vysokou rychlost.

Křižovatka je ale horší. Po prázdninách ji bude ráno ve všedních dnech střežit některý ze strážníků, aby tam děti nepřecházely. Přítomnost strážníků k bezpečnosti místních školáků přispěla už v létě. Ve městě už například nejezdí na kolech žádné dítě bez helmy.

Městská policie není ve Veltrusích jen kvůli rychlé jízdě aut. „ Řidiči stále porušují zákaz vjezdu nákladních vozů do města, zastavují nebo parkují, kde chtějí,“ poznamenal starosta.

Strážníci mají rovněž přispět k pořádku ve městě, kde bývají na chodnících, trávníky a další plochách často drobné odpadky. Navíc by se městští policisté měli věnovat oschytu psů. Všichni už mají za sebou školení nezbytný k jejich práci.

Náklady na městskou policii přesáhnou ročně pět set milionů korun, nejvíce peněz padne na provoz pronajatého služebního vozu a mzdy. Přesný počet strážníků, kteří nejsou místní, starosta tají. Stejné je to s jejich směnami, které mají mít v různé denní době.

Městská policie ve Veltrusích nemá obvyklou tísňovou strážníků 156. Lidé se jim dovolají na služební mobilní telefon se snadno zapamatovatelným číslem 722 622 127.