Některá z měst už ale nabízejí občanům možnost sledovat místní politiky při práci prostřednictvím internetu, okamžitě při on-line přenosech nebo později při video záznamech. Pohodlně z domova.

On-line přenosy zasedání mají například Nymburk, Mělník, Lysá nad Labem a Sadská. Videozáznamy jsou pořizovány v Mnichově Hradišti nebo Kralupech nad Vltavou, kde je mohou zájemci zhlédnout na webových stránkách města, většinou nejdříve ve dni následujícím po veřejném zasedání.

Podle mluvčího nymburské radnice Petra Černohouse přitom nemají on-line přenosy žádný vliv na osobní účast občanů. „Návštěvnost na zasedáních se s on-line možností nesnížila," potvrdil Černohous a dodal, že průměrná sledovanost záznamů ze zasedání je kolem čtyř set zhlédnutí.¨

Na Nymbursku bývá návštěvnost přímo na zasedáních deset až třicet lidí. Také v Milovicích sleduje samosprávu v akci nejvýš dvacet občanů. V Poděbradech, Lysé nad Labem nebo Sadské dorazí obvykle přibližně deset lidí. Téměř stejné je to na Boleslavsku. Na veřejná zasedání chodí zhruba deset až dvacet občanů, což je obvyklé například v Benátkách nad Jizerou nebo v Bělé pod Bezdězem, ale dokonce i v Mladé Boleslavi. A lépe na tom není ani Mělnicko.

Podle starosty Sadské Milana Dokoupilase počet občanů na zasedáních odvíjí od programu jednání. „Když je na programu zajímavý bod, návštěvnost se vyšplhá z obvyklé desítky až na trojnásobek," říká starosta.

Shodnou zkušenost má i starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král: „Když se projednává něco, co zajímá větší skupinu lidí nebo se mluví o nějakých peticích, pak se dostaví více lidí."

Tuto skutečnost dokládá také poslední zasedání mělnických zastupitelů. V Mělníku sleduje samosprávu při práci většinou kolem patnácti občanů, zhruba čtyři z nich jsou přitom pravidelnými návštěvníky.

„V případě projednávání mimořádné události přijde obvykle mnohonásobně více lidí. Například na posledním zasedání, kde jsme probírali připravovanou změnu územního plánu města, bylo přítomno šedesát občanů," uvedla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.

Výjimkou bylo zatím poslední zasedání zastupitelů Mladé Boleslavi, které mělo na programu první veřejnou prezentaci výstavby bytů na Štěpánce, což je v současné době sporné a velmi diskutované téma, provázené peticí. Přesto přišlo pouze deset občanů.

V Bosni, malé vesnici u Mnichova Hradiště, která nemá ani pět set obyvatel, bývá na zasedání běžná nulová účast z řad veřejnosti. „Pravidelně chodí akorát naše účetní a předseda osadního výboru. Jinak nikdo. Je ale pravda, že tak jednou až dvakrát do roka pořádáme setkání s občany, na kterém je účast větší," vysvětlila starostka Hana Maudrová.

Podle jejího mínění nejde o žádnou zvláštnost. „Jsme malá vesnice, kde se všichni navzájem známe. Pokud tedy někoho z občanů něco zajímá, zeptá se přímo mě. Myslím si, že spousta lidí se stydí přijít nebo bojí vystoupit," poznamenala starostka.