Počítali jste s tím, že zdědíte nájem zahrádky po některém z příbuzných? V Mělníku už máte nyní smůlu. Vedení města včetně zastupitelstva rozhodlo o tom, že na pronájem zahrádek budou vypisována klasická výběrová řízení.

„Dříve jsme měli v podstatě danou cenu tři koruny za metr čtvereční,“ uvedl mělnický starosta Miroslav Neumann. O pronájem zahrádek v majetku města přitom většinou žádali příbuzní nebo sousedé předchozího pěstitele a s žádostí uspěli.

Velký zájem o zahrádkaření však poslední dobou způsobil to, že se na jednu zahrádku přihlásilo více zájemců. „Pro nás jsou to prakticky neznámí lidé a rozhodování o tom, kdo by měl zahrádku dostat, bylo velice těžké,“ poznamenal Neumann. Zastupitelé proto před nedávnem rozhodli, že se pronájem městských zahrádek vrátí do režimu výběrového řízení.

V praxi to znamená, že kdo nabídne více, ten bude moci zahrádku využívat. Město má v současné době kolem osmdesáti zahrádek. Prodat jakoukoli z nich do osobního vlastnictví se zatím nechystá.

Mnoho z nich je totiž v místech, kde se v budoucnu počítá s jejich demolicí a jinou výstavbou. „Jedná se třeba o zahrádky na Slovanech. V daleké budoucnosti budou pozemky využity k jinému účelu. Bylo by nelogické, kdybychom je dnes prodávali s vědomím, že po několika letech bude potřeba provádět výkupy,“ podotkl starosta.