Školy se touto normou musejí řídit už od nového školního roku, většina školáků z Mělnicka si proto bude muset nechat zajít chuť na chipsy, cukrovinky nebo třeba přeslazené nápoje.

Ředitel mělnické základní školy v Seifertově ulici Milan Němec potvrdil, že přestože ministerstvo školství dosud nevydalo konkrétní seznam zakázaných potravin, ve školním bufetu najdou žáci od úterý 1. září trochu jiný sortiment, než na jaký byli zvyklí v minulosti.

„Domluvili jsme se s firmou, která dodává zboží do kiosku, aby z nabídky vyřadila produkty, které nepodporují zdravý životní styl," poznamenal. Z regálů tak zmizely nejen energetické a kolové nápoje nebo třeba brambůrky, ale i část masných výrobků. „Sladkosti musely ustoupit müsli výrobkům, namísto uzenin máme širší nabídku sýrů a zeleniny a světlé pečivo postupně nahradíme tmavým," popsal Milan Němec.

Projekt Zdravá škola

Podobně se zařídili také na neratovické Základní škole Ing. M. Plesingera–Božinova, jejíž ředitel Jaroslav Kužel připomněl, že škola je zapojená do pilotáže projektu Zdravá škola.

„Ve druhém pololetí loňského roku jsme si ověřovali, jak a zda vůbec by to mohlo fungovat," uvedl ředitel s tím, že přijaté změny, kterých bylo poměrně hodně, se týkaly nejen školní jídelny a kiosku, ale také samotné výuky a osvěty mezi žáky i jejich rodiči.

„Navštívil nás výživový poradce, který s dětmi vařil a ukazoval jim, jak uvařit zdravé jídlo," vysvětlil Jaroslav Kužel. „Do školní jídelny přijeli kuchaři, kteří našemu personálu poradili s recepty a nápady na zdravé vaření. A pro veřejnost jsme zorganizovali přednášku Margit Slimákové, specialistky na výživu a zdravotní prevenci. Jídelna byla plná lidí, kteří si ji přišli poslechnout," připomněl.

Hlavní je dobrovolnost

Ředitel neratovické školy, kterou navštěvuje přes osm stovek žáků, také řekl, že hlavní podle něj není samotný zákaz prodeje nezdravých potravin, ale to, aby si školáci ke zdravému stravování našli cestu sami. Dobrovolně.

„Pokud je budeme nutit, aby jedli zdravě, a budeme to po nich požadovat takzvaně silou, nebude to mít žádný pozitivní efekt," poznamenal. „Důležité je, aby děti měly na výběr," dodal s tím, že zejména mladé slečny z osmých a devátých tříd se samy zajímají o to, co je nejlepší jíst a pít. „Každý člověk k tomu časem dojde. Ale musí na to přijít ze své vlastní vůle," upozornil.

Ve škole, kde mají automat na mléčné výrobky a jsou zapojeni do projektu Ovoce do škol, budou v projektu Zdravá škola pokračovat i nadále. Někteří žáci už si navíc zdravý životní styl osvojili a snaží se ho mezi svými vrstevníky propagovat.

Recepty na nástěnce

„Máme tu určitou žákovskou skupinu dětí, nerad bych jim říkal aktivisté, kteří se o tyto věci zajímají. Na nástěnku umisťují recepty na zdravá jídla, a když se v naší jídelně objeví nějaké nové jídlo, hned zjišťují, jak bylo uvařeno a co všechno obsahuje," poznamenal Jaroslav Kužel, na jehož škole se žáci v rámci výuky učí vařit jídla, která prospívají jejich zdraví. „Máme dobře vybavenou kuchyňku, kde děti připravují zdravé věci, ne jen tatarky a smažáky. Ačkoliv udělat poctivou domácí majonézu by také měly umět," uzavřel ředitel.

Ministerstvo školství v těchto dnech intenzivně jedná s ministerstvem zdravotnictví ohledně prováděcího předpisu k novele školského zákona, který by měl obsahovat seznam zakázaných produktů. Ten by měl být obsahově jasný, srozumitelný a také kontrolovatelný. Vyhláška má přispět ke zdravějšímu životnímu stylu dětí.