Návsi mnoha obcí hyzdí bývalé prodejny Jednota ze druhé poloviny minulého století. Většinou jsou prázdné nebo v nich asijští podnikatelé nabízejí levný textil. To ovšem neplatí pro Velký Borek. Tam bývalá Jednota dostala úplně jiný rozměr.

Prodejna, kam v minulosti Borečtí chodili pro rohlíky a mléko v sáčku, se proměnila 
v moderní volnočasové centrum, jehož provoz byl právě v úterý slavnostně zahájen.

Cesta k tomu, aby se ze zchátralé budovy poblíž radnice stalo nové zázemí pro rodiny s dětmi i seniory, ale nebyla podle zastupitelky obce Heleny Vavřinové snadná.

„Před pěti lety obec budovu zakoupila a začali jsme připravovat podklady pro podání žádosti o dotaci na její přestavbu na volnočasové centrum. Součástí projektu byla tehdy i přestavba obecního úřadu, kde byla v patře plánována výtvarná dílna," popsala začátky cesty k projektu Vavřinová a dodala, že první žádost neuspěla.

Stejně dopadla i žádost druhá, kterou obec podala o dva roky později. „Kvůli té jsme museli nechat radikálně snížit náklady na přestavbu, takže jsme upustili od výtvarné dílny v budově obecního úřadu a všechno situovali do bývalé prodejny, přesto jsme 
v hodnocení projektu skončili těsně pod čarou," vysvětlila zastupitelka Velkého Borku.

Ani po druhém fiasku se ale Borečtí nevzdali a třetí pokus v loňském roce rozhodl: volnočasové centrum bude. Na Regionálním operačním programu střední Čechy dostal loni na jaře projekt zelenou i příslib dotace bezmála deset milionů korun. A rekonstrukce mohla začít.

Cílem projektu, na jehož konci je moderní budova s bezbariérovou přístupovou rampou, bylo podle Heleny Vavřinové zejména multifunkční zázemí pro spolkovou, zájmovou a kulturní činnost. „Prostory tam našla i knihovna, součástí projektu bylo také vytvoření jednoho pracovního místa pro vedoucí areálu," připomněla Vavřinová.

Volnočasový areál má na starosti Jiřina Hokešová ze Skuhrova. Ta bude mít také pod palcem veškeré aktivity, které se v bývalé Jednotě uskuteční. A nebude jich málo. „Připravujeme program jak pro maminky s dětmi, tak i pro dospělé a seniory," přiblížila vedoucí.

Maminky se svými ratolestmi budou navštěvovat Borecký klubík, což bude obdoba rodinného centra, které znají například maminky na mělnickém Chloumku. Pro aktivní ženy pak nové centrum připravuje lekce latinsko – amerických tanců s názvem Fit Dance. Jiřina Hokešové při tvorbě programu nezapomíná ani na seniory. „Každé první úterý v měsíci se v obci scházejí senioři na cestopisné přednášky, takže nyní by se měli scházet v nových prostorách," přiblížila Hokešová.

Starší návštěvníci Jednoty by mohli mít zájem i o takzvané kondiční cvičení, které povede členka svazu postižených civilizačními chorobami Věra Vítová. „Jde o cvičení s prvky jógy vhodné jak pro kardiaky a diabetiky, tak i pro respiriky nebo osoby s vertebrogenními poruchami," vysvětlila lektorka cvičení.

Volnočasové centrum bude často plné dětí, využívat ho totiž bude základní i mateřská škola. Podle ředitelky tamní mateřinky Pavly Tučkové se děti mohou těšit zejména na výtvarné činnosti. „Mohli bychom v budově uspořádat například vystoupení pro rodiče nebo společné čtení knížek s babičkami v knihovně," přivítala ředitelka nové možnosti, které skýtá moderní budova nedaleko mateřské školy.

Jiřina Hokešová by si přála, aby na kroužky chodili rodiče společně s dětmi. „Chtěli bychom co největší provázanost mezi věkovými skupinami. Společné tvoření, při němž spolupracují děti s rodiči, je vždy něco víc," doplnila.