Stejně jako v jiných městech mohou být i v Kralupech nad Vltavou například černé skládky, pozemky nebo potoky plné odpadků, neposekané trávníky a prach z provozu aut. Na druhou stranu jsou tam i vzorné lokality.

„Možná taková místa nevědomky míjíte, dívejte se kolem sebe,“ vyzvala obyvatele města vedoucí ekologického centra Soňa Hykyšová s tím, že cílem projektu je zvýšit zájem a vnímavost lidí. „Také v dětech chceme probudit zájem o prostředí, ve kterém žijí,“ doplnila Hykyšová, podle níž by měly v rámci projektu spolupracovat školáci, dospělí, místní podniky i úřady.

Na webu kralupského projektu cistemesto.eckralupy.cz už jsou mapována černá a zelená místa. Mezi deseti černě značenými, problematickými lokalitami je například stezka ke hřbitovu, Podháj nebo lesík u dýhárny. K šesti zeleným, pozitivním místům patří například Masnerova stezka, park za nemocnicí nebo předzahrádky u některých panelových domů na Hůrce. Další lokality obou typů mohou lidé volat na bezplatnou linku 800 100 574.