Podle Luďka Němečka, který hospodaří v Brázdimi, odhalily nedělní vzorky z polí, že je úroda ještě vlhká.

„Dnes má ještě spadnout drobný déšť, pokud ale nezaprší, odpoledne už vyjedeme k prvnímu sečení,“ věřil včera dopoledne Luděk Němeček ze zemědělského družstva Brázdim. Počasí podle něho zatím žně nekomplikuje. „Jestli ale bude pršet ještě další týden, problémy začnou,“ poznamenal zemědělec, který v době žní každou chvíli sleduje nebe, zda se neschyluje k dešti.

Mokré počasí posledních dní podle něho nemá vliv na výnos. Přeháňky zemědělce spíš zdržují v práci.

Jak se na úrodě podepsalo suché jaro, zatím není jasné. „To, že nepršelo začátkem června a koncem května, je určitě problém. Jak velký, to uvidíme, teprve až bude posečeno,“ vysvětlil Němeček.

Ilustrační foto.
Sadaři bědují: Třešně zmrzly a jablek bude málo

Z Moravy putují do Čech zvěsti, že mají zemědělci malé výnosy, a proto by mělo v následujícím období zdražit pivo. „Dá se z toho dělat senzace, ale přijde mi to dost neopodstatněné. Lidé mají dost špatných zpráv a ještě aby teď začali zemědělci nadávat na úrodu. Já si zatím nemám na co stěžovat,“ řekl zemědělec.

Pokud by ale následující týdny byly deštivé, mohla by se kvalita obilí významně snižovat. „Nečekám, že letošní rok bude rekordní, ale tragédie to rozhodně nebude. Z mého pohledu je zatím klid, ale možná před bouří,“ čeká s napětím, jaké počasí zemědělcům léto dopřeje.

Podle české agrární komory se na základě prvních letošních odhadů předpokládá sklizeň základních obilovin nižší než velmi dobrá loňská sklizeň. U základních druhů obilí je očekávaný pokles o desetinu, u řepky o necelých osm procent. Nižší výnosy by však neměla mít pšenice jarní a oves.

Ilustrační foto.
Ředitelé nemocnic sestrám přidají, nechtějí o ně přijít

Celková osevní plocha základních obilovin zůstala téměř na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Nejčastěji pěstovanou plodinou na našich polích je pšenice ozimá, která zabírá třetinu z celkové osevní plochy.

Na lehčích pozemcích, které jsou už vyschlé, začaly žně pozvolna během uplynulého víkendu.

Na Mšenku je však odhady letošní sklizně ještě příliš brzy. Kvůli vyšší nadmořské výšce tam ještě se sklizní nezačali. Zemědělec Zbyněk Zelenka ale tvrdí, že počasí zatím úrodu nijak významně neovlivnilo.

„My máme ještě zeleno. Myslím, že začneme až na konci týdne s ječmenem. Řepky budou následovat asi v dalším týdnu,“ potvrdil Zdeněk Zelenka.

Mšensko, kde působí Zemědělská společnost Stránka, má výhodu v těžších půdách, z nichž vláha mizí podstatně pomaleji. Podle jednatele společnosti Petra Živce tam má ozimá pšenice, sladovnický ječmen nebo řepka šanci na slušné výnosy.

V nižších nadmořských výškách už sklizeň propukla 

Dlouhodobé sucho je stejně jako v minulých letech velkým strašákem pro všechny zemědělce. Nic však stále není ztraceno. Zemědělci ze středních Čech potvrzují, že kvalita obdělávané půdy je na sklonku jara, kdy se srážek nedostává, klíčová. Déšť vyhlížel už před několika týdny i Petr Mikeš, který hospodaří v okolí Byšic a Mšena na Mělnicku, kde je půda spíš lehčí a vláhu rychleji ztrácí. 

Projeví se dlouhá sucha na celkovém výnosu zemědělců?
Půda je rozpraskaná nevídaně, obvyklá kaliště jsou absolutně suchá. V tuhle chvíli je těžké předjímat, jaká bude letošní úroda, ale například pšenice už začala žloutnout před měsícem. Pak začala odhazovat slabší klásky, přírůstky jsou tak menší. To se na celkovém výnosu samozřejmě projeví. 

Před měsícem bylo sucho, teď máme za sebou pár deštivých dní, má to ještě vliv na úrodu?
Deficit vody je neuvěřitelný. Bude to spíše lokální, koho a jak zachránil ten poslední déšť. Pšenice už nebyla schopna tu vodu využít.

A jak to vypadá se sklizní u vás na Mšensku? Kdy vyjedou první kombajny?
Tady u nás je na sklizeň ještě čas. Začneme podle mě tak za deset dní. Nicméně sklizeň vypukla v nižších polohách, kde máme také spoustu zákazníku, kteří mi už volají, že jim obilí dozrává. Zrovna dnes jsme vyrazili na sečení směrem k Praze, tam už se rozjíždí sklizeň řepky a některých obilnin. Pšenice a hrách dozrává i na Mladovboleslavsku a v okolí Benátek.

Ilustrační foto.
Cihelna bar inicioval petici proti nekouření