Zemědělci totiž protestovali proti rozhodnutí vlády sebrat jim od příštího roku zelenou naftu. Dalším důvodem protestu zemědělců je spotřební daň na tiché víno.

Do ulic včera vyrazily zemědělské stroje po celé České republice. Na Mělnicku se k nim připojilo osmnáct traktorů, provázených jedním malým nákladním autem.

Mělnické protesty koordinoval Zdeněk Straka ze Zemědělské společnosti Cítov. „Jsem rád, že se nakonec sešlo více účastníků, než se původně zdálo. Je to pro nás opravdu závažná věc, kterou nesmíme nechat být. O tom vypovídá i to, že se bouří zemědělci v celé zemi," řekl Deníku Zdeněk Straka před startem traktorů, jejichž cílem byly silnice I. a II. třídy v Mělníku.

Druhá kolona traktorů  kroužila ještě kolem Spomyšle. „Jsou to vinaři, kteří nechtěli jet až do Mělníka," poznamenal cítovský zemědělec.

Další skupina pak protestovala za Kostelcem nad Labem. „Dokonce mám zprávy, že ještě někdo pojede z Počernic až do Kralup nad Vltavou," popsal protestní jízdu traktorů na Mělnicku  Zdeněk Straka, který jel v čele mělnické kolony.

Včerejší anketa Deníku v mělnických ulicích odhalila, že většina lidí ve městech ani přesně neví, proti čemu zemědělci protestují.

Podle Zdeňka Straky je to prosté: „Jako jediná země v Evropské unii bychom po zrušení zelené nafty nemohli tuto vratku uplatňovat. Na Mělnicku by se pohybovala nevrácená částka, o níž by zemědělci přišli, od pěti set tisíc až  do několika milionů. To  nejsou malé peníze. A stejné by to bylo s vínem. Pokud by se daň zavedla, budeme jediná země, která má spotřební daň na víno. A to si nechceme nechat líbit," dodal Zdeněk Straka.

Čeští zemědělci uplatňují vratku spotřební daně na naftu spotřebovanou pouze při obdělávání polí a cestou na pole a zpět.

Protože spotřební daň je položka, ze které se financují opravy veřejných komunikací a platí ji jen ti, kdo po komunikacích jezdí, její vratka není dotací. spotřební daň činí 10.95 korun na jeden litr. A vratka pro zemědělce je přibližně šedesát procent. Bez zelené nafty by český zemědělec zaplatil o jedenáct korun více na jenom litru než třeba rakouský zemědělec.

Zrušení zelené nafty by vedlo ke zdražení tuzemských výrobků na trhu a značné snížení konkurenceschopnosti. Došlo by také ke zdražení potravin a zvýšení jejich dovozu. Nakonec by se tak naše zemědělství dočkalo dalšího potlačení.

Se zrušením zelené nafty a zavedením nenulové sazby spotřební daně na tiché víno nesouhlasí ani mělnický vinař Luděk Vondrák: „Je to pro vinaře další těžká rána. Je to nesmyslný návrh, nikde v okolních státech to není, navíc tam jsou schopni vyprodukovat několikanásobně větší množství vína na hektar, takže jim nemůžeme s cenou absolutně konkurovat a ani se přiblížit," prohlásil mělnický vinař.