Otužilci z Klubu českých turistů v Neratovicích i další nadšenci by přitom měli raději mrazivé počasí, při kterém se prý lépe plave. A pamatují si roky, kdy den před svátečním koupáním museli vysekávat díru do silného ledu a při plavání rozhánět malé kry.

„Voda byla skvělá," shodli se na břehu manželé Ivana a Petr, kteří si už druhý rok přijeli zaplavat do mlékojedské pískovny. Zimní koupání je společnou zálibou páru, který spolu často plave na pražském Džbánu. „Když je hladina zamrzlá, vysekáme si díru," vysvětlují.

Účetní a správce počítačové sítě se otužují i doma. „Dáváme si studené sprchy," vypráví Ivana, která v minulosti otužilcům jen fandila, pak ale přišel nápad zkusit to. „A okouzlilo mě to, těší mě, že jsem se dokázala pustit do něčeho, co každá žena nedá," říká Ivana.

Spolu s Petrem, který se po deseti společných letech stal na jaře letošního roku jejím manželem, vědí, že zimním plaváním prospívají svému zdraví.
„Když na mě něco leze, škrábe mě v krku nebo se spouští rýma, jdu si zaplavat. Říkám, že to jdu utopit. A skutečně je za dva dny po nemoci," vysvětluje Ivana.

U mlékojedské pískovny se zarudlí mroži, jak si podle Milana Vejtruby neratovičtí otužilci říkají, scházejí o vánočních svátcích už patnáct let. Někteří z nich po pár tempech vodu opouštějí, aby se převlékli do suchého. Těm se přezdívá utěrky. Ostatní se ráchají dlouhé minuty nebo dokonce vylézají na břeh a zase se vracejí. Sledují je přitom četní diváci, nabalení v teplém oblečení.