Zloději mědi řádili v Cítově v létě už čtyřikrát. Pachatelé jsou zatím neznámí.
Cítovský kostel svatého Linharta, který pochází ze třináctého století, navštívili zloději už na začátku léta. Rozjímat tam ale nechtěli. Šli po mědi.
Podle stavebního technika podřipského vikariátu římskokatolické církve Martina Ludvíka byla tehdy jejich cílem sakristie, kde prejzovou střechu chrání před deštěm měděné lemy. „Když měď zmizela, střechu jsme opravili. Zloději se ale brzy vrátili a zase všechno servali,“ řekl Ludvík.
A před dvěma týdny přišla další rána. Krádež měděné části krytiny na přístavku nad románským portálem. „Stříhali to starými nůžkami na plech, dost to tam poškodili,“ poznamenal Ludvík.
A to pořád nebylo všechno. Po dalším týdnu už byli zloději na přístavku zase. Dvě hodiny před půlnocí, skoro tma. V letním večeru ale nebyla vesnice tichá, nedaleko kostela se totiž schází mládež. Pachatelé si možná mysleli, že v doléhající muzice a smíchu budou moci nerušeně pracovat. Tentokrát se ale přepočítali.
„Byli vyrušeni, stihli ale utéct. Zůstal tam po nich žebřík, staré nůžky na plech i měď, kterou jimi stříhali a házeli přes zeď,“ řekl pro Deník Martin Ludvík.
Měď už se na poničené střechy nevrátí. Dlouho by tam asi nezůstala. Měděné části nahradí materiál, který už zloděje lákat nebude. „Škody byly stanoveny na dvacet tisíc korun, to je ale jen za měď, napravit všechny škody bude dražší,“ připomněl stavební technik církve.
Své práci se věnuje už čtrnáct let a podle jeho zkušeností jsou právě kostely častým cílen zlodějů. V poslední době jde zejména o měď, jejíž cena stoupla.
Policisté po pachatelích pátrají. Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého věnují oblasti zvýšenou pozornost. Obracejí se i na místní lidi, aby se v případě podezření hned obrátili na linku 158.