Už téměř dvacet let jsou ulice tří největších měst Mělnicka pod dohledem městských kamerových systémů, které obsluhují strážníci. Desítky kamer jim pomáhají předcházet nejen trestným činům nebo problémům s parkováním, ale jejich prostřednictvím mohou například i rychle pomoci zraněnému člověku.

Nejvíce kamer dohlíží na bezpečnost v Neratovicích. Na služebnu tamní městské policie v Kojetické ulici je čtyřiadvacet hodin denně přenášen obraz ze dvanácti kamer, které jsou součástí Městského kamerového dohlížecího systému (MKDS).

Potvrdil to velitel strážníků Rostislav Oplt, podle něhož je jedna z tuctu kamer mobilní. Další doplňkové kamery pak sledují dění kolem domu dětí a mládeže, společenského 
domu nebo mají ve svém hledáčku prostory letního koupaliště.

Mobilní kameru, která obraz přenáší přes síť mobilního operátora, mají k dispozici už téměř dva roky také strážníci v Mělníku. Podle jejich ředitele Ladislava Hošmánka jde o kameru, kterou je možné podle potřeby umisťovat do různých lokalit. „Vytváříme síť takzvaných slepých kamer, do nichž střídavě umísťujeme mobilní kameru. Pachatel si nikdy nemůže být jistý, jestli není zrovna pod dohledem kamery,“ popsal Ladislav Hošmánek důmyslný systém. Ten se osvědčil i u radarů, které ve městě dohlížejí na rychlost. Mezi dvěma schránkami strážníci přemisťují jedno záznamové zařízení.

Vedle mobilní kamery 
v Mělníku do ulic a dalších veřejných prostranství nahlíží desítka stacionárních kamer, které mohou strážníci na dálku libovolně natáčet a obraz 
z nich přibližovat.

Neratovice ani Mělník další rozšiřování kamerových systémů v dohledné době nechystají. Jejich kapacita je totiž už plně využita. „Další rozšiřování systému by s sebou neslo i navýšení dohledu. Jeden strážník by už nebyl účinně schopen dohlížet na větší počet obrazů. Navíc nemá na starost jen kamerový systém, ale musí vyřizovat další záležitosti spojené se službou městské policie,“ vysvětlil Ladislav Hošmánek.

V Kralupech nad Vltavou by se naopak měla dohlížecí síť, která čítá osm kamer, v blízké době ještě rozšířit. „V rámci rekonstrukce průtahu městem se počítá s instalací kamer na obou stranách podchodu Na Františku. A v rámci prevence se budeme letos snažit získat dotaci na další kameru, její umístění ale zatím nebudu prozrazovat,“ uvedla ředitelka kralupské městské policie Eva Kostlivá.