Ke krádeži jízdního kola došlo v polovině týdne v Mělníku. Zloděj přitom musel překonat pouze petlici s visacím zámkem u sklepní kóje v suterénu panelového domu.

Zloděj se přitom zaměřil pouze na kolo, o další předměty neměl zájem. „Nářadí a další jízdní kolo staršího typu pachatel nechal na původním místě,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Radmila Felgrová.

Zlodějíček si tak krádeží kola přišel na přibližně 11 500 korun. Zpeněžit jej přitom nebude žádný problém vzhledem k vysokému počtu bazarů. Kóje ve sklepě není pro uschování kola ideální, předcházet krádeži se ale dá i zamykáním společných prostor, které bohužel v mnoha případech lidé nedodržují. Na krádež kol by lidé měli myslet preventivně a ve všech případech poutat bicykly k pevným bodům bezpečnostními zámky. Ideální je zábradlí nebo ještě lépe – stojany na kola. Zámky mnoho lidí nepoužívá, přitom se dají koupit přibližně od padesáti korun.

Zvláště na veřejných místech je použití zámku důležité. Velký počet zlodějů totiž krade kola víceméně náhodně bez nářadí a předchozího plánování. Výhodné je také poznamenat si výrobní číslo kola, barevné provedení, nápisy a podobně. V případě odcizení tím majitel zvýší pravděpodobnost nálezu. „Vhodné je také kolo vyfotit,“ poznamenala policejní mluvčí Felgrová.

V případě, že majiteli někdo kolo ukradne během krátké nepozornosti, měl by se na policii obrátit co nejdříve. „Sníží se tak náskok pachatele a šance, že zůstane nevypátrán,“ poznamenala Felgrová.

 

Od roku 2000 si v Mělníku můžete nechat zaevidovat své kolo do databáze městské policie. Ta vaše kolo nafotí a zapíše si důležité údaje. V případě krádeže je pak větší pravděpodobnost, že se vám ztracené kolo vrátí zpět domů. Evidenci kol zajišťují strážníci na více místech regionu. „V současné době zaregistrujeme kolem deseti jízdních kol ročně,“ uvedl Ladislav Hošmánek, zástupce ředitele Městské policie Mělník.