Na jedné straně možnost konečně vybudovat cyklostezku do Kojetic, výstavba bytů, vznik desítek pracovních míst, stavba parkoviště pro místní a revitalizace vnitrobloku. Na straně druhé zastavěná úrodná půda, přeměna klidného území na rušné obchodní centrum a vyšší počet aut, i nákladních, projíždějících oblastí. Neratovicemi opět hýbe projednávání změny územního plánu, která by umožnila postavit v okrajové části města směrem na Kojetice bytové domy a komerční centrum.

V minulých letech přitom zastupitelé změnu už několikrát zamítli. Teplický podnikatel Jaroslav Třešnák, jehož společnost pozemky vlastní, však vedení města nedávno požádal o zrušení předchozího rozhodnutí a přislíbil městu bonusy, které mají zastupitelstvo přesvědčit ke změně dřívějšího rozhodnutí. Souhlasil dokonce s uzavřením smlouvy, která bude zahrnovat veškerá slíbená pozitiva. Mezi ta má patřit například i výstavba zastávky městské hromadné dopravy nebo umožnění výstavby cyklostezky.

Petice jako výraz nesouhlasu

Místním se ale nelíbí už jen to, že se případ znovu otevřel. Jako výraz nesouhlasu s případnou změnou územního plánu proto sepisují petici, pod kterou je možné najít více než tisícovku podpisů.

„Velkým rizikem je nedostatečná specifikace, co přesně se na ploše bude nacházet. Z nákupního centra mohou vyrůst skladovací prostory, logistická centra, výrobny…" obává si Petra Vřesová, které se jako jedné z mnoha nelíbí ani skutečnost, že investor chce stavět na úrodné orné půdě. „Zemina není něco, co se objeví samo od sebe, jde o závažné rozhodnutí," připomíná.

Heleně Haklové se zase nelíbí, že by prostor, kam chodí pejskaři venčit své psy a kde děti na podzim pouští draky, měl zmizet a nahradit by ho mělo obchodní centrum s parkovištěm. „Vystačí mi současné obchody, prodejen s potravinami je zde dostatek a jsou tu i specializované obchody. Jsem přesvědčená, že velké obchodní centrum je v Neratovicích zbytečné," vysvětluje.

Náklaďáky přes město

Alena Prošková se pak obává, že se výrazně zhorší dopravní situace v této části města. „K výraznému nárůstu dopravy by nedošlo jen na páteřních komunikacích na Kojetické, Mládežnické a Kostelecké, ale i po celé délce ulic Na Výsluní, U Závor a Byškovické. Vzhledem k tomu, že Kojetice zakázaly průjezd kamionů, veškeré zásobování by vedlo právě těmito ulicemi," upozorňuje.

Opoziční zastupitel Pavel Šanda (ČSSD) navíc poukazuje na to, že přislíbené parkoviště u obchodního centra, které by mohli využívat i místní občané, problém s nedostatkem parkovacích míst na přilehlém sídlišti nevyřeší. Jak se neratovičtí zastupitelé k celé věci nakonec postaví, na to si však budou muset Neratovičtí ještě nějaký ten pátek počkat.