Na projektu rekonstrukce bývalého mlýna na kulturní centrum, která má výhledově zahájit přestavbu kralupského centra, už pracuje tým expertů. Vycházejí přitom z dat od statiků a geometrů, kteří ve mlýně i v bývalé balírně a blízké staré škole pracovali v létě letošního roku.

„Harmonogram stavebních prací vznikne na jaře příštího roku po dokončení projektů na všechny tři budovy, mlýna, balírny i staré školy,“ vysvětlila kralupská místostarostka Šárka Drobná na webu www.centrum–kralupy.cz, jehož návštěvníci debatovali, kdy by rekonstrukce centra měla začít. O poslední třetinu tohoto století, kdy by podle pisatele Evžena mělo město na rekonstrunstrukci získat peníze, snad nepůjde. S hotovými projekty se město chce hned ucházet o domácí i evropské dotace.

Už před měsícem přijala kralupská radnice nového zaměstnance, který se specializuje právě na přípravu projekčních žádostí. Šance získat peníze mají Kralupy nad Vltavou zejména na kulturní centrum v bývalém mlýně a snad i na radnici v balírně.

Ze mlýna, kde má být například městské muzeum, knihovna, sál, klubovna nebo literární kavárna, už na podzim letošního roku začalo mizet původní zařízení. Návštěvníci webu věnovaného centru se s chutí zabývají i bývalým pivovarem vedle mlýna, jehož majitelem je město. Vedle myšlenky, že se po rekonstrukci centra vinou komerce na pivovar založený v roce 1872 zapomene, se objevil i nápad, aby se cílem města stal návrat k výrobě kralupského ležáku.

Podle vítězného návrhu ateliéru Picek architects by v přízemí pivovaru mohly být kavárny a obchůdky a v nadzemních patrech byty nebo kanceláře. Záležet bude na investorovi, jehož město pro myšlenku rekonstrukce pivovaru získá. Měl by ale počítat s tím, že komín zůstane zachován.