Na víkendový orkán Emma, který se prohnal i oblastí Mělnicka, nezapomenou jen lidé, jímž zpustošil majetek, ale i zvířata.

Velmi traumatizující zážitek za sebou má třiadvacet psů z útulku v Kralupech nad Vltavou. Silný vítr v sobotu ráno zpustošil jejich bydliště. Na místě zůstaly zbořené kotce a oplocení pozemku. Vítr také odnesl kompletně celou plechovou přístavbu zděné haly sousedící zděné haly.

Na chvíle očekávání před tím, než se odvážil vyjít ven, nezapomene ani zaměstnanec útulku Miloslav Kulhan. „Byl jsem v maringotce a slyšel, co to venku páchá za spoušť. Když bylo po všem a já vylezl ven, nevěřil jsem vlastním očím,“ popsal své zážitky ze sobotního rána.

Na místě zůstalo několik poničených kotců, jeden odlétl celý několik desítek metrů do pole. „Byla v něm tři štěňátka. Všechna se naštěstí zachránila, když se schovala do převrácené popelnice,“ popsala zážitek zvířat provozovatelka útulku Monika Kolková.

Části útulku silný vítr rozmetal v sobotu ráno. V tu dobu bylo v kotcích osmnáct dospělých psů a pět štěňátek. Jen zázrakem vyvázla všechna zvířata bez poranění. Někteří psi zůstali na místě vyděšení, jiní se nenechali počasím vyvést z míry.

Velmi traumatizující zážitky čekaly na opuštěné pejsky, kterým vítr nadzvedl kotce několik metrů do výšky. „Muselo to být opravdu vysoko. Pod kotci byl zapříčený i sud, který tam vítr odnesl,“ popsala situaci po orkánu provozovatelka útulku Monika Kolková.

Několik psů se muselo před rozběsněným živlem schovat. „I přes to všechno zůstali všichni pejsci v objektu a žádný neutekl,“ reagovala na začínající fámy o volně pobíhajících psech po městě Kolková.

V současné době není v objektu útulku žádné z umístěných zvířat. Šest psů včetně dvou štěňátek je prozatím v útulku Lesní zátiší nedaleko Štětí, o další dva se starají zaměstnanci odchytové služby Lary.

Jeden pes nyní přebývá i na stanici kralupských strážníků. „Zbytek je dočasně u soukromých osob. Všem, kteří pomohli, moc děkuji. Našli se dokonce i takové útulky, které nám nabídly místo pro pejsky pouze v případě, že zaplatíme,“ poznamenala k neochotě některých lidí Monika Kolková.

Včera odpoledne do útulku dorazil psí psycholog Rudolf Desenský a několik dobrovolníků, včetně kralupských studentů, kteří mají tento týden prázdniny.
Společnými silami se pustili do opravy silně poškozeného oplocení. Právě absence oplocení je hlavním důvodem, proč se psi nemohou do útulku vrátit. Stejně tak důležitá ale bude i oprava kotců. Čtyři z celkových třinácti jsou totiž kompletně zdemolované, další jsou více či méně poškozené.

Provozovatelé útulku se nyní vlastními silami se skupinou dobrovolníků snaží uvést vše do původního stavu co nejdříve. Jsou ale odkázáni především na dary od lidí. Nyní proto shánějí další obyvatele, kteří by mohli věnovat materiál, kupříkladu cementovou směs. Stejně tak shánějí i svářeče s vlastní svářečkou a statika, který by prohlédl budovu sousedící s útulkem. „Máme strach, že při dalším větru spadne celá,“ podotkla Monika Kolková.
O všelijakou výpomoc, včetně možné adopce psů, kteří jsou zatím u dočasných majitelů, žádá útulek i na svých internetových stránkách www.utulek–kralupy.estranky.cz.