Lidé, kteří musejí kvůli svým zdravotním potížím strávit nějaký čas na lůžku v nemocnici, už téměř čtrnáct dní nemusejí platit takzvané regulační poplatky za hospitalizaci. K poslednímu dni loňského roku je vláda definitivně zrušila.

Peníze, pro které museli sáhnout pacienti do svých peněženek, ale budou nyní nemocnicím scházet.

Mělnická a neratovická nemocnice tak přijdou o příjem až několik milionů korun. Potvrdila to Dagmar Dvořáková, ředitelka komunikace společnosti Vamed Medittera, která obě zdravotnická zařízení vlastní. „Situace ohledně poplatků za hospitalizaci se ale zatím nejeví jako uzavřená, neboť se v rámci systému uvažuje o jiné formě kompenzace," prohlásila mluvčí a dodala, že by mohl být zaveden například příspěvek na stravování nebo zohlednění ve výši úhrad od zdravotních pojišťoven.

Pacienti zrušení poplatku chválí. Jedním z nich je i Miloš Homolka ze Mšena. „Je dost, že je to napadlo, protože to byl nesmysl. Třeba důchodci raději zůstávali doma, protože neměli na to, aby ze svého skromného důchodu nechali za deset dní v nemocnici tisícovku," uvedl Miloš Homolka, kterému naopak nevadí poplatek za pohotovost, „je to nadstandardní služba mimo pracovní dobu."

Na pacienty nemocnic na Mělnicku by podle Dagmar Dvořákové snížení příjmů nemělo mít žádný dopad. „Vysoká úroveň péče o naše pacienty je pro nás samozřejmostí a tímto směrem budeme pokračovat," připomněla. Medittera se prý snaží maximálně zefektivnit nakupování zboží i služeb.