Škola, která v minulém roce oslavila třicáté výročí, se tak dočká kompletního zateplení, výměny oken i dveří a odstranění azbestu ze stávající fasády.

Ředitelka školy Miloslava Lamačová potvrdila, že zaměstnanci stavební firmy z Českých Budějovic, která zvítězila ve výběrovém řízení, jsou už od pátku na místě. Jako první se pustí do oprav pavilonu 6, kde se nacházejí tělocvičny. „Stavěli lešení, aby mohli co nejdříve začít s výměnou oken a dalšími pracemi. Druhé patro pavilonu jsme proto vyklidili, čtyři třídy se teď učí v náhradních prostorách," popsala ředitelka.

Školáci tak nyní budou mít k dispozici pouze jednu ze dvou tělocvičen, ve které se budou muset střídat. „Žáci, na které se zrovna nedostane, budou mít náhradní program," dodala Lamačová s tím, že vyrazí například bruslit nebo si v případě příznivého počasí zasportují na venkovním hřišti.

Rodiče se nemusejí obávat, že by jejich děti čekalo vyučování v oblacích prachu za neustálého vrtání či bouchání. Podle smlouvy, kterou vedení Neratovic se stavební firmou uzavřelo, nesmějí být v průběhu školní výuky prováděny žádné hlučné práce, které by výuku jakkoliv omezovaly.

Rekonstrukce bude probíhat ve dvou etapách. Ta první potrvá do konce dubna a bude se týkat právě pavilonu 6. Od konce dubna do září pak přijdou na řadu i ostatní pavilony, a to včetně těch, kde se nachází nebezpečný azbest.

Starostka Neratovic Lenka Mrzílková prozradila, že s azbestem budou zaměstnanci stavební firmy pracovat v době letních prázdnin. „Části budov, ve kterých se azbest nachází, se budou rekonstruovat nejdříve v polovině června, kdy už bude škola prázdná," uvedla starostka s tím, že rada města schválila zkrácení školní výuky.

To potvrdila také Miloslava Lamačová. „Pět vyučovacích dní nám schválilo město, dalších pět musí schválit ministerstvo. Vzhledem k tomu, že jsme o zkrácení žádali už minulý rok, kdy měla rekonstrukce původně proběhnout, a vyhověli nám, nepředpokládám, že by s tím byl letos problém," řekla ředitelka školy.

„Všechno zatím jede hladce, jenom teď musíme trochu zabrat v učení, abychom stihli včas probrat látku," uzavřela Lamačová, která se těší, až v září školáky přivítá v budově s novou žluto-oranžovou fasádou.

Rekonstrukce neratovické trojky školy měla začít loni v červnu. Stavební firma, která neuspěla ve výběrovém řízení, ačkoliv podala nejlevnější nabídku, se však obrátila na antimonopolní úřad. „Cena byla nepřiměřeně nízká a firma ji nedokázala uspokojivě zdůvodnit," vysvětlila starostka Lenka Mrzílková loňské rozhodnutí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže si od města vyžádal podklady k výběrovému řízení, a zároveň požadoval kauci od navrhovatele. Tu ovšem společnost nesložila, proto bylo správní řízení pozastaveno a vedení Neratovic poté podepsalo smlouvu s vítěznou stavební firmou. Kauza se táhla natolik dlouho, že k uzavření smlouvy došlo až na konci roku.