Dobrou zprávu Deníku sdělila Alena Husarová z Mělníka, která pětici místních nutrií nosila denně suchý chleba a zeleninu.

Rodina dvou dospělých nutrií a tří mláďat žila právě v norách u jezírek v parku za nádražím, kam se na vodní plochu slétají i divoké kachny. Za dobrotami, které jim tam lidé nosí, se ale začali stahovat i potkani. Na začátku letošní zimy jich tam bylo skoro dvě stě. Radnice proto najala deratizátory, aby potkani z parku plného dětí zmizeli.

Před deratizací musely být odchyceny nutrie, které by jedovaté návnady mohly ohrozit. Odchytovému týmu z kladenské záchranné stanice Aves však samec unikl z podběráku. Pak už začal být ostražitý a skrýval se v norách. Do výběhu s bazénem se tak stěhovaly pouze čtyři nutrie. Poslední zůstávala u jezírek a pak se náhle ztratila. Místní děti i dospělí měli strach, že se rodina z Podolí už nikdy neshledá.

Velkej se ale naštěstí jen přemístil do blízkého potoka. Zahlédnout ho není snadné, po zkušenosti s podběrákem je hodně plachý.
Zbývající čtyři nutrie se z kladenské záchranné stanice Aves vrátí domů, až poleví mrazy a led na vodních plochách na Podolí začne tát. Pak se snad všechny nutrie zase setkají.

Deratizace potkanů u jezírek skončila už před týdnem. Podle šéfa mělnického odboru životního prostředí Ctirada Mikeše na ni padlo osm kilogramů dvou typů návnady. Voskovaná obilná zrna totiž polykali pouze mladí potkani v roli ochutnávačů. Až když přišel na řadu jiný druh návnady s živočišnými bílkovinami, který se běžně nepoužívá, začaly hynout i starší kusy. „Na sněhu už jsme nenašli žádné stopy,“ řekl o úspěšném závěru deratizace Mikeš.

Deratizátoři se na místo stále vraceli a sbírali těla potkanů, kteří uhynuli venku. Do tišické kafilerie jich podle Mikeše odvezli asi čtyřicet.

Stejný projekt se bude muset opakovat každý rok. Z části parku na Podolí u dvou jezírek se totiž stalo výletní místo, kam lidé nosí nutriím a kachnám dobroty. Je proto jisté, že se tam časem potkani zase objeví.