Z důvodu reorganizačních změn nyní přechází služba mělnické zubní pohotovosti na firmu Mělnická stomatologická s.r.o., která se bez prodlení zavázala k okamžitému pokračování projektu.

Jednou ze změn je to, že se pohotovost sídlící v budově bývalé dětské nemocnice přestěhovala z přízemí do prvního patra. Otevírací doba i výše poplatků ale zůstává stejná. O něco lépe jsou na tom také pacienti, jejichž města na projekt pohotovosti nepřispívají.

„Všichni pacienti zde hradí standartní poplatek 90 korun. Pro obyvatele obcí, které nejsou v projektu zapojeny, byla původní cena stanovena na 39 korun za minutu ošetření. To už ale neplatí. Nyní musí pouze uhradit částku 350 korun za použití jednorázových plastových nástrojů. Přijímáme sem totiž opravdu každého člověka, a proto musíme v ordinaci dbát na zvýšenou hygienu,“ vysvětlil koordinátor projektu Michael Cílek. Ten si zároveň chválí životaschopnost programu pohotovosti.

Pacienti z Mělnicka museli po několik let vyhledávat akutní stomatologické ošetření v Praze, Mladé Boleslavi, nebo Kladnu. Zdá se ale, že tomu je nyní konec. Od začátku letošního roku, kdy se otevřela zubní pohotovost v Mělníku, ji totiž stačilo navštívit přibližně 2 895 pacientů, z čehož bylo 793 místních obyvatel.

Řešení problému chybějící pohotovosti inicioval přímo starosta města Mělník Ctirad Mikeš. „V polovině minulého roku oslovil s projektem zubní pohotovosti starosty okolních měst a obcí. Postupně se tak zapojilo více než třicet měst a obcí Středočeského a části Ústeckého kraje. Ty nyní platí za každého svého občana 25 korun ročně,“ uvedla tisková mluvčí městského úřadu Helena Vavřinová. V současné době se přitom počet obcí a měst, které v projektu vzájemně spolupracují, navýšil už na osmatřicet.

Z finančního hlediska se tak v případě Mělníka jedná o celkovou částku 482 375 korun za rok. Menší vesnice, jako například Hořín, pak zaplatí za provoz pohotovosti asi 20 tisíc korun. Ve stomatologické ambulanci přitom zubaři provádějí kromě běžných zákroků i akutní ošetření případů, které byly způsobeny zlomením nebo poškozením protetických výrobků.

Pacienti jsou zatím se službou nadmíru spokojeni a oceňují si i starostlivý přístup personálu. „Mamka tam byla dva týdny zpět v sobotu a moc si to chválila. Čekání i výkon trval přibližně 45 minut dohromady. Ráno se jí uvolnil vrchní můstek, tak jí to pan doktor sundával a přitom musel vytrhnout tři zuby. Byla tam ale skutečně moc spokojená. Nepřipadala si, že otravuje. Ani injekce ji nebolela, vše bez otoku, velmi milý personál,“ zhodnotila Jana Sitová ze Štětí. Do ordinace přitom chodí podle koordinátora projektu nejčastěji lidé se záněty dásní nebo zubním kazem, což je v současné době nejrozšířenější zubní onemocnění v České republice.

Někteří lidé si ale nejsou jistí, jestli se na ně nebo jejich blízké služba vztahuje. „Berou také děti, nebo ne? Vím o Boleslavi a možná Thomayerově nemocnici v Praze. Tady by se to dost hodilo,“ ptala se na internetové diskuzi Anna Slezáková. Strachovat se je ale podle Cílka úplně zbytečné. „Na pohotovosti přijímáme skutečně každého, samozřejmě i děti. Ve stomatologické ordinaci máme dokonce i přímo dětskou zubní specialistku, paní doktorku Malinovskou,“ ujistil všechny potencionální pacienty.

Ne každému se ale povinný poplatek v hodnotě 350 korun, který musejí někteří pacienti na pohotovosti platit, zamlouvá. „Mnozí se tak raději vydávají do zubních ordinací v Praze. Pokud ale vezmeme v potaz vzdálenost, projetý benzín i dobu, než tam dojedou, je to podle mého názoru ztráta času i peněz. Čekací doba tam navíc bývá dokonce pět až osm hodin, zatímco zde bereme pacienty po přibližně 40 minutách. Někdy tak klidně přijmeme i 50 lidí za den,“ dodal Cílek.

K ošetření v mělnické pohotovosti přitom stačí přinést kartičku zdravotní pojišťovny a občanský průkaz. Provozní doba je zajištěna o všech víkendech a státních svátcích, vždy od 8.00 do 12.00 hodin a od 12.30 do 16.30 hodin.