Podle ředitele školy Jaroslava Zikmundovského  jsou však volná místa už pouze v hudebním oboru. „Nemohu to říct úplně přesně, registrace a zápisy ještě pokračují, ale třeba taneční obor míváme stoprocentně obsazený. A velká obsazenost je i u výtvarného oboru," prozradil.

Šanci zapsat se do přípravky či prvního ročníku místní „zušky" tak mají hlavně ti, kteří se chtějí naučit hrát na nějaký hudební nástroj. „Volno máme tradičně u dechových nástrojů, o ty celkově zájem polevil. Výjimkou je snad pouze saxofon, to je moderní nástroj, ale trubky, pozouny, lesní roh… Na ty momentálně žádného žáka nemáme," přiznal Zikmundovský. „A dalším jakoby spícím nástrojem je akordeon. Zkrátka čím je hraní na daný nástroj těžší, tím menší je o něj zájem," poznamenal ředitel.

Neratovická základní umělecká škola je známá tím, že si už několikátý rok po sobě stanoví takzvaný V.I.P. program, neboli výroční inspirační podnět. Díky tomu se pak stmelují a sdružují jednotlivé obory. „Loni jsme měli sté výročí narození neratovické rodačky Ljuby Hermanové, což se ukázalo jako velice nosné téma," popsal ředitel. „Děti jsme jeho prostřednictvím seznámili s historií muziky, divadla, například s Osvobozeným divadlem a s Jaroslavem Ježkem… Zkrátka každý si našel to své," dodal.

Tématem letošního roku se  stala Česká hudba. „V této fázi roku vybíráme osobnosti z regionu, nejlépe přímo z Neratovicka, na které bychom chtěli odkázat. Plánujeme obsáhnout určitou etapu vývoje hudby, výtvarníci budou studovat barvy hudby a vyrábět primitivní nástroje, třeba píšťaly. Nyní to všechno vymyslíme a zkoordinujeme,  a ve druhém pololetí to pak nacvičíme, připravíme a na konci školního roku z toho vytvoříme hlavní výstup, koncert s výstavkou a tanečním vystoupením," přiblížil Jaroslav Zikmundovský.

Červnové představení však nebude jediné, kde bude možné obdivovat umění místních žáků. Základní umělecká škola totiž úzce spolupracuje s městem, a tak nadaní žáci často vystupují na různých akcích, které město pořádá, například při oceňování dárců krve nebo na slavnostech.

Maximální kapacita neratovické „zušky" je 450 žáků. Podle jejího ředitele Jaroslava Zikmundovského scházelo v loňském roce k naplnění tohoto počtu necelých třicet míst. Letos by mohlo dětí, které docházejí na výuku hudebního, výtvarného, tanečního nebo literárně-dramatického oboru, ještě o něco přibýt.