Dopravní nehody, nevolnosti, pokusy o sebevraždu. Každý den vyráží posádky mělnických záchranných služeb k případům, kdy jde lidem o život.
K takovým případům vyjížděly posádky rychlé záchranné služby daleko častěji, než tomu bylo v roce předchozím. Na Mělnicku jsou přitom tři výjezdová stanoviště. Nejvíce výjezdů podle tiskové mluvčí Středočeské záchranné služby Terezy Janečkové zaznamenalo stanoviště v Mělníku. „Výjezdů tam bylo 3407, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o téměř 400 výjezdů,“ spočetla mluvčí.

Ani posádky na stanovištích v Kralupech nad Vltavou a v Neratovicích nezahálely. Z neratovické základny vyjížděli zdravotníci k celkem 1656 případům. Rok předtím jich ale bylo 1436.

Pouze kralupská záchranka měla v uplynulém roce méně výjezdů, než tomu bylo v roce předchozím. „Celkem tak musela zasahovat u 3766 případů,“ uvedla mluvčí záchrannářů Tereza Janečková.

Dohromady tak mělničtí záchranáři vyjížděli k 8829 případům. „Ošetřeno bylo 4707 pacientů,“ dodala tisková mluvčí.
Počet ošetřených pacientů ve srovnání s počtem výjezdů se liší z jednoho prostého důvodu. Během výjezdu totiž nemusí být ošetřen žádný pacient. „Například se stává, že pacient odejde, nebo je k lékaři odvezen osobním automobilem ještě před příjezdem sanitky na místo události,“ upřesnila mluvčí záchranné služby. Bohužel za řadou zbytečných výjezdů stojí vtipálci.

Jeden takový případ se stal například v Kelských Vinicích, na silnici z Mělníka do Prahy. Záchranná služba tam vyjížděla k muži, který ležel na silnici – zřejmě po srážce s vozidlem. Po příjezdu na místo ale záchranáři žádného zraněného muže nenašli. „Posádka se přes operační středisko spojila s oznamovatelem. Ten řekl, že jel pouze kolem a nezastavil,“ uvedla k případu zbytečného výjezdu mluvčí záchranky Tereza Janečková.
Jak se následně podařilo záchranářům zjistit, muž se hned po nehodě zvedl ze země a odjel na ryby. Záchranka ale zbytečně najezdila téměř dvacet kilometrů a ztratila půl hodiny času. V tu dobu ale mohla chybět u vážného případu!

Během výjezdů nejčastěji záchranáři ošetřovali pacienty se somatickým onemocněním – například infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, plicní embolie. K těmto případům vyjížděli záchranáři v téměř sedmdesáti procentech.

Právě u akutního koronárního syndromu, tedy například infarkt myokardu či angina pectoris, zasahovali záchranáři u 245 pacientů. Nejčastěji jimi trpěli muži.

Více než deset procent výjezdů tvořily úrazy. „Tedy zranění po dopravních nehodách, pracovních úrazech, úrazech při sportu či po pádu z výšky,“ upřesnila tisková mluvčí středočeských záchranářů. Takových výjezdů měli zdravotníci téměř 900.

Dodržet patnáctiminutový dojezd se nedaří ve vzdálených místech – Mšensku a Kokořínsku. Proto se uvažuje i o tom, že by ve Mšeně bylo zřízeno další výjezdové místo. „Vše je ale jen ve fázi úvah,“ dodala Janečková.