Korona má navíc i jeden smutný dopad. Zatímco dříve zvířecího kamaráda na nějaký zákrok často doprovázela celá rodina, nyní panují přísná opatření. Se psem obvykle chodí do čekárny pouze jeho majitel a ostatní čekají venku v rozestupech, aby se snížilo riziko případného přenosu koronaviru.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Co se týká klientely, velkou změnu na Veterinární klinice v Mělníku nezaznamenali. Klienti se svými zvířecími miláčky docházejí stále. Někteří dokonce pravidelně. „U nás musí probíhat kontinuita léčby, jak těch vážně chronických pacientů, tak i těch akutních. Dodržujeme všeobecná opatření, která jsou doporučována všude,“ řekl veterinární lékař Vlastimil Mrňák z Veterinární kliniky Mělník. Například častěji dezinfikují všechny povrchy i prostory. „S nedostatkem ochranných pomůcek problém nemáme. Všichni nosíme ochranné roušky, popřípadě respirátory. Klienti se nám svědomitě hlásí dopředu,“ podotkl.

Otevírací dobu proto neomezili. Nemyslí si, že snížení otevírací doby je dobré opatření. Snaží si práci organizovat a časově rozdělovat tak, aby nedocházelo k hromadění pacientů v čekárně a narušení kontinuity léčby pacientů. „Z nákazy COVID-19 strach nemám. Je spousta jiných infekcí, které jsou také nebezpečné. Nedávno jsme měli případ, kde byl s velkou pravděpodobností pacient v ohrožení života. Měl diagnózu leptospiróza,“ uvedl. To je horečnaté bakteriální onemocnění zvířat i lidí, kdy nejčastěji nakažení hrozí při poranění kůže, očí nebo sliznic s vodou, která je znečištěná močí nakaženého zvířete. „Ve veterinárních zařízeních i bez epidemie koronaviru, se lze setkat s potencionálně velmi nebezpečnými nákazami,“ dodal zvěrolékař.

V malé soukromé Veterinární ordinaci v Neratovicích doposud žádné problémy nezaznamenali. Otevřeno mají jako obvykle. Výhodou je to, že je ordinace umístěna přímo v domě, kde veterinární lékař žije. Starší pacienty se zde snaží objednávat před pracovní dobou, v poledních přestávkách nebo po pracovní době. „Menší úbytek klientů jsem zaznamenal, ale není nijak překotný. Klienti jsou opatrnější. S dodávkami léčiv problém nemám. Ochranný pomůcek mám také dost, roušku mi ušila moje manželka. Takže ochranné pomůcky mám a používám,“ uvedl veterinární lékař Tomáš Najmon.

Podle jeho slov dále fungují dodávky léčiv i potřebného materiálu. „Vše, co jsem potřeboval a objednal mi přišlo, jen dezinfekce ubývá, jinak nemám problém. Ale jsou tu i pozitiva - v poslední době mi udělala radost kočka, která měla poškozená játra. Kočka přežila a dnes nemá žádné problémy a je zcela zdravá,“ vyprávěl veterinární lékař Tomáš Najmon.

Středočeští zvěrolékaři ale shodují, že jakmile jde o jejich zvířecí mazlíčky, lidé se koronaviru neobávají. Odborníci nezaznamenali, že by se lidé ve větší míře obávali přenosu koronaviru na zvířata, nebo ze zvířat na ně.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in