Asi nejvíce postižená jsou ta, která mají problémy s cirkulačním aparátem a nebo jsou již starší. Velká zátěž, za kterou může počasí, je pro ně problémem.

Hlavní zásadou pro správné vyrovnání organismu s teplotními změnami, je pitný režim. Podle veterináře Radka Bayera z Mělníka by měl každý pes vypít za čtyřiadvacet hodin šedesát až devadesát mililitrů na kilo živé váhy. Například u desetikilového psa to je litr vody.

Potřeba vody se však může v horkých dnech zvýšit skoro až na dvojnásobek.

Vedle přístupu k čerstvé vodě by měli majitelé umožnit zvířatům také pobyt ve stínu. Na procházky je pak lepší chodit hned ráno nebo je odložit až na večer.

Psovi ani žádnému jinému mazlíčkovi neškodí ani smočení v rybníce nebo potoce, ale pozor na dermatitidy, které může znečištěná voda způsobit.

Tento kožní problém je strašákem hlavně u dlouhosrstých psů, kterým by majitelé měl ošetřit srst tak, aby kůže mohla dýchat a srst nebyla zplihlá. Pod silnou vrstvou namočených chlupů se totiž snadno vytvoří plísně nebo se kůže zapaří.

Každý majitel psa by si měl rozmyslet, kam svého psa pustí vykoupat. Znečištěná voda sebou nese velká rizika a jedno takové vykoupání může znamenat mnoho nepříjemností, které nejsou příjemné.

„Jedním z dalších problémů koupání je také voda v uších, snadno se může stát, že se z kapky vody stane zánět,“ říká Bayer. Je tedy lepší vašemu mazlíčkovi vypláchnout preventivně uši, pokud přijdete z koupání, čistícím roztokem. Zabráníte tak dalším případným problémům.

Lidé by měli myslet i na to, že jejich mazlíček může i přes vedro velmi snadno nastydnout. Dokonce je v létě více případů, než v zimě.

Napomáhá k tomu klimatizace v autech, velké teplotní výkyvy a nebo jen dlažba, na které se snaží ochladit. U psů to může způsobit i trvalejší problémy, kdy veterináři řeší i dlouhodobé bolesti zad nebo revma.

Podle veterináře není nutné psy v letních dnech stříhat. Mohou se snadněji spálit a srst je nemůžu izolovat od tepla, které způsobuje přehřátí organismu zvířete.

Doporučují se spíše takzvané zdravotní sestřihy, kdy se chlupatějším plemenům stříhá srst na packách nebo chlupy na uších. Jde spíše o prevenci, která zabraňuje vniknutí nečistot.

Jenže počasí nepůsobí pouze na fyzické zdraví zvířat. Mnoho z nich je totiž v těchto dnech i po psychické stránce v horším stavu. „Zvířata jsou apatická, méně aktivní a některá trpí nechutenstvím,“ dodává Bayer.

Dehydratace, kterou způsobuje přechodné počasí, vyplavuje z těla zvířete i potřebné minerály, které by se měly doplňovat. Nejvhodnějším doplněním potřebných minerálů jsou elektrolyty.