Na zvonu, který na jaře letošního roku zmizel z kostela svatého Vavřince na Pšovce, není reliéf Jindřicha Senomatského. V policejní zprávě o krádeži byla chyba. Na zvonu, který pochází z roku 1920, je totiž reliéf knížete svatého Václava s praporem a štítem s orlicí.

Mělnický deník na to upozornila čtenářka Pavla Jungmannová, jejíž zálibou je historie a která před třemi lety prováděla dokumentaci mělnických zvonů. „Naproti reliéfu svatého Václava je v oválném rámečku autorský podpis ve třech řádcích – Octav Winter, Zvonař, v Broumově Čechy,“ uvedla Pavla Jungmannová s tím, že nad oválem s nápisem je číslo 710, pravděpodobně pořadové číslo ulití zvonu, neboť zvonař Winter svá díla čísloval.

Jindřich Senomatský je rovněž zvonař a autor většího zvonu, který ve věži kostela na Pšovce naštěstí zůstal.

Po zatím neznámém pachateli zůstala v mělnických památkách na Pšovce spoušť. Řádil v kostele svatého Vavřince, kde ho potěšil skoro devadesát let starý zvon, a v sousedním bývalém klášteře v Čertovské ulici, kde sebral hodinový stroj. Z obou střech navíc serval měděné plechy. Škody podle mělnického policejního mluvčího Karla Sulka dosáhly čtvrt milionu korun.

Kovový lup by se mohl zloděj snažit prodat ve sběrně. Podle mělnického zvoníka a hodináře Jiřího Maleckého byl zvon z kostela svatého Vavřince z bronzu a hodinový stroj ze železa. „Hodinový stroj ze Pšovky, který pochází z osmnáctého až devatenáctého století, byl nejstarší v Mělníku.

V dalších kostelích jsou hodinové stroje až ze dvacátého století,“ uvedl Malecký. Hodinový stroj z půdy bývalého kláštera nebyl desítky let v provozu. „Teď ho konečně čekala oprava,“ poznamenal mělnický zvoník a hodinář. Zvon i hodinový stroj skončit ve sběrnách nemusely. Rádi je totiž kupují i zahraniční sběratelé, kteří se pak před známými blýsknou cennými historickými kousky.

Zatím však není jasné, jak s lupem z mělnických památek zloději naložili. Policejní pátrání stále pokračuje.