Minuta ticha za zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla zahalí v pátek 23. prosince v pravé poledne Mělník do chvíle plné tichých vzpomínek. Jediným, co se ponese městem, bude tlukot srdcí všech tří zvonů ve věži mělnického chrámu svatých Petra a Pavla.

Mělničtí zvoníci v čele s hlavním zvoníkem Jiřím Maleckým vystoupají do věže kostela, aby uctili památku posledního prezidenta Československé a zároveň prvního prezidenta České republiky.

„Lidé mlčí a zvony zvoní,” vystihl minutu ticha v Mělníku Jiří Malecký, který společně se svým týmem rozezvučí jak největší zvon zasvěcený svatým Petru a Pavlovi, tak i dva menší zvony zasvěcené svatému Václavovi a Ludmile i svaté Anežce a Zdislavě. A bít nebudou jen minutu, ale rovných deset.

Zvoníci už na věž kostela ke zvonům kromě tradičních termínů zvonění vystoupali, když zhaslo srdce papeže Jana Pavla II.

Mělničané hluboký hlas letitých zvonů uslyší jako obvykle i na Štědrý den, kdy budou odbíjet půlnoční mši. A pak hned o prvním i druhém svátku vánočním v devět ráno. „V týdnu budeme zvonit i v mělnickém kapucínském kostele, kde jsme začali zvonit před necelými dvěma lety,” připomněl Malecký, který vedle zvonic kostelů pečuje i o jejich hodinové stroje.

Na Boží hod se díky mělnickým zvoníkům po dlouhé době rozhýbou také zvony v kostele v Lužci nad Vltavou. A to přesně v 15.30 hodin.

„Letos jsme zvonici společně uklidili. V tomto týdnu jsem ještě utahoval ukotvení zvonů a provedli jsme první zkoušku,” popsal zvoník a poznamenal, že každý rok se mělničtí nadšenci na Den zvoníků snaží rozezvučet další spící zvony. Těch mlčících je prý v Mělníku a v okolí ještě spousta.

Parta jedenácti mělnických zvoníků není uzavřená a nebrání se novým nadšencům, kteří s nimi budou tahat za lana zvonů. „Každý rok mezi nás jeden zvoník přibude. Kdo má chuť se na zvonění třeba přijít jen podívat, má možnost,” doplnil Malecký.